Doporučené postupy
V případě potřeby konzultace, objednání či jiného požadavku nás neváhejte kontaktovat na telefonním čísle 734 464 385. V mimopracovní době se lze obracet v neodkladných případech na LSPP, resp. ÚPS při Dětských odděleních v Rychnově nad Kněžnou, resp, v Ústí nad Orlicí. Další možností je telefonická konzultace na Informační lince provozované Záchrannou službou královéhradeckého kraje – tel 841 155 155.
JAK VOLAT ZÁCHRANNOU SLUŽBU?
Na linku 155 lze volat z telefonu jakékoliv veřejné sítě v ČR, včetně mobilních telefonů.
Číslo linky 155 je vždy bez předvolby.
Volání je vždy ZDARMA - není potřeba mince, telefonní karta ani kredit.
Voláme vždy, pokud jsme svědky náhlé a neočekávané změny zdravotního stavu, závažného úrazu nebo jiného poškození zdraví.
Voláme, i pokud si nejsme zcela jisti – operátor/dispečer záchranné služby je kvalifikovaný zdravotník. Pomůže vám situaci posoudit a najít optimální řešení.
Telefonní číslo 112 volejte pouze v případech závažných autonehod, hromadných neštěstí a mimořádných událostí s velkým počtem postižených osob. Číslo 112 je určeno i pro tísňová volání cizinců, kteří nejsou schopni komunikovat v českém jazyce.
Před zavoláním si ujasněte, v čem je hlavní problém postiženého a proč budete vyžadovat pomoc záchranné služby. Snažte se mluvit klidně, do telefonu nekřičte - celý proces se tím neurychlí. Volejte pokud možno přímo od postiženého, abyste mohli reagovat na otázky operátora.
Údaje, které je potřeba sdělit a na které budete vyptáváni:
- Popis místa, kde se nacházíte – MĚSTO, ULICE a číslo popisné, na veřejných prostranstvích popis křižovatky, typické budovy či stavení poblíž (nákupní centrum, kostel, koupaliště, park, divadlo, škola…) silnice vedoucí odkud a kam, na dálnici popis směru, kilometrovník, číslo přejezdu (vyznačené zezadu na výstražném zařízení), číslo mostu. Je možné zaslat i souřadnice vaší polohy (formát DD MM.mmm)
- aktuální stav postiženého – zda se jedná o náhlé zhoršení zdravotního stavu (stav vědomí, dýchání), u úrazů jejich mechanismus a která část těla je zraněná. U dopravních nehod uveďte kolik je na místě zraněných a zda je někdo ve voze zaklíněn
Buďte připraveni na doplňující otázky operátora týkající se místa zásahu a aktuálního stavu postiženého. Operátor vás může rovněž vést resuscitačními kroky, pokud byla identifikována náhlá zástava oběhu, nebo vám může poradit, jak ovlivnit zdravotní stav postiženého do příjezdu posádky, která v době vedení tohoto hovoru je již na cestě k vám – nic se nezdržuje.
Telefon nepokládejte jako první. Po ukončení hovoru buďte vždy v dosahu telefonu pro případ zpětného volání.
Zajistěte přístupovou cestu (otevřít vrata, přivolat výtah, večer nechat rozsvíceno), připravte zdravotnickou dokumentaci, obaly od užívaných léků a zajistěte domácí miláčky.
Vlastníkem autorských práv ke všem doporučeným postupům a algoritmům je ERC (www.erc.edu). Použití materiálů včetně ilustrací je povoleno výhradně k nekomerčním, výukovým účelům. V souladu s předpisy ERC je uživatelům dovoleno vytvářet maximálně 100 tištěných kopií pro nekomerční účely. Zneužití materiálů je trestné.